Většina firem z IT a podnikových služeb chce urychlit robotizaci, nabírají nové lidi

Published On: 4. 4. 2024

Rok 2024 bude rokem pokročilé automatizace a robotizace. V oboru IT a podnikových služeb již dnes roboti zastávají práci, která je ekvivalentem bezmála 20 tisíc pracovních míst, letos by navíc mělo dojít k výraznému zrychlení automatizace.

V roce 2024 chce ale 80 % firem z toho oboru projekty automatizace rozšířit na další zpracovávané procesy a služby. Hlavním důvodem je snaha snížit operativní náklady a rychleji nasazovat AI a realizovat inovační projekty pro mezinárodní mateřské společnosti tuzemských podniků.

Na robotizaci potřebujeme víc IT odborníků

Ani větší zaměření na automatizaci však neznamená, že by obor nepotřeboval nové lidi. Naopak. V roce 2024 plánují firmy v odvětví v Česku nábor 15 tisíc specialistů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu asociace ABSL, který byl představen včera na setkání čelních představitelů oboru.

„V následujícím období plánuje dle našeho průzkumu expandovat a růst téměř 60 procent českých center podnikových a IT služeb. Očekáváme tedy, že jen v průběhu letošního roku v oboru vznikne 15 tisíc nových pracovních míst, a to napříč celou ČR, ale zejména v dynamických lokalitách, jako jsou Brno, Liberec, Hradec Králové a České Budějovice,“

vysvětluje Jonathan Appleton, ředitel oborové asociace ABSL.

„Půjde o inovativní, digitální a globální pozice s vysokou přidanou hodnotou, které představují významný příspěvek k vizi země jako digitálního a inovativního lídra v globálním podnikání,”

dodává Appleton

Investory lákají zkušenosti s technologiemi

O tom, že půjde nejčastěji o pozice související s digitalizací a adopcí technologií svědčí i žebříček nejrychleji rostoucích oblastí podnikových a IT služeb, který vedou služby kybernetické a informační bezpečnosti, IT podpora a datová analytika.

Vliv na to bude mít jistě i to, že 86 procent center plánuje urychlit svou digitální transformaci, v níž jsou již nyní na špičce, a to v celosvětovém měřítku.

„Právě skutečnost, že v České republice centra vyvíjí a nasazují pokročilé technologie, které pak využívají všechny světové pobočky významných globálních firem, pomáhá Česku udržet si svou silnou a stabilní pozici mezi zeměmi, které jsou v hledáčku mezinárodních firem jako vhodná destinace pro založení a provoz inovačního centra či centra služeb, a to i navzdory zdejším vyšším nákladům,“

komentuje Jonathan Appleton s tím, že v ČR dnes funguje již zhruba 380 center IT a podnikových služeb.

Velkým tématem oboru je i umělá inteligence (AI). Ta v uplynulých dvou letech prokázala svou schopnost zlepšit produktivitu a efektivitu práce a působit jako katalyzátor růstu. To dokazuje mimo jiné skutečnost, že centra, která ji využívají, rostou dokonce dvojnásobným tempem, než kolik činí oborový průměr.

Dvě pětiny dotázaných ze zmíněných center pak věří, že inovace v AI zásadně změní způsob, jakým je vykonávaná jejich práce. Výzvou do budoucna však bude, naučit se správně k AI chovat. Pochopit, že nejde o standardní software, ale svébytný nástroj, který může i chybovat, „neposlouchat“, nebo rozvíjet zadání i jiným než kýženým směrem. Ve spolupráci s lidskými experty však dokáže celý obor posunout do nové, plně digitální éry.

Kde vzít 15 tisíc expertů?

Seznam nejdůležitějších priorit i rizik, které jednotlivá IT centra vnímají pro rok 2024, začíná v obou případech shodně položkou lidských zdrojů. Obor se v letošním roce rozroste o 15 tisíc zaměstnanců s potřebnými digitálními dovednostmi, a těch není v ČR dostatek. Nábor a péče o zaměstnance jsou tak pro zaměstnavatele z oboru prioritou číslo jedna.

„Data z našeho reportu ukazují, že zdejší zaměstnavatelé dokažou kvalifikované lidi i navzdory složité situaci na trhu práce přilákat, zaujmout i udržet. 40 % zaměstnanců tvoří cizinci prakticky z celého světa, což dodává oboru atraktivní a inspirativní mezinárodní atmosféru, mzdy v oboru v mnoha případech dosahují i šesticiferných hodnot a v loňském roce rostly v průměru o 6,5 % a průměrná doba působení zaměstnanců v oboru meziročně setrvale roste, což svědčí o jejich spokojenosti,“

vypočítává Jonathan Appleton. Ten věří, že nejen IT firmy i letos potřebně kvalifikované zaměstnance najdou.

Zjednodušení náborů ze zahraničí a pružnější strategie ekonomické migrace by ovšem uvítala většina zaměstnavatelů z oboru, a to zejména u zemí jako Indie, Brazílie, Kolumbie, Filipíny, Srbsko, Albánie a Turecko.